pre
ENIWETOK SAMOA HAWAII ALASKA PACIFIC TIME
MOUNTAIN TIME CENTRAL TIME EASTERN TIME ATLANTIC TIME BRAZILIA
MID-ATLANTIC AZORES GREENWICH MEAN TIME ROME MOSCOW
BAKU NEW DELHI DHAKA  BANGKOK HONG KONG
TOKYO SYDNEY MAGADAN WELLINGTON
Next

Corporate Information Corporate Information

The Government of the Union of Myanmar recognised Federation of Malaya when she became an independent state on 31st August 1957 and the first Myanmar mission at the legation level was set up in June 1959 in Kuala Lumpur, Malaysia. That mission was later extended to the Embassy level. The diplomatic relation continued when the Federation of Malaya became the Federation of Malaysia on 16 September 1963 and when Singapore was separated from the Federation of Malaysia to become an independent republic on 9 August 1965.

 

The Government of Malaysia established her resident diplomatic mission and posted her first Ambassador to Yangon in February 1964. The first diplomatic mission of the Government of Malaysia opened its Embassy office in the Strand Hotel, located beside the Strand road and facing the Rangoon Jetty. Later, the Embassy of Malaysia was relocated to Shin Saw Pu Road, Sanchaung Township (now the Diplomatic School Yangon). Immediately before the 1988 uprising in Myanmar, the Embassy of Malaysia was stationed at 84, Pyidaungsu Yeiktha Road, Rangoon.

 

The point that both countries have been having pursue the non-aligned policy since Tun Abdul Razak bin Hussein who assumed Malaysian premiership on 21stSeptember 1970 is the remarkable and significant milestone in the relationship of both countries. Although an amicable relationship has been developed between Myanmar and Malaysia, Myanmar has no close political ties with Malaysia.

Date of Establishment of Diplomatic Relation - 01 March 1958

Date of Opening of Diplomatic Mission in Malaysia - 04 June 1959

Date of Opening of Diplomatic Mission in Myanmar - February 1964


Appointment of Malaysian Ambassadors to Myanmar

 

No.

Name

Date of Appointment

1.

H.E. Mr. Bahadur bin Haj Hasaan

5 February 1964

2.

H.E. Mr. Sashim bin Sultan

7 February 1966

3.

H.E. Mr. Abdul Rahman bin Jetol

3 January 1970

4.

H.E. Mr. Abdul Hamid bin Pawanchee

24 January 1972

5.

H.E. Mr. Kassim bin Mohamad Hussain

18 December 1974

6.

H.E. Mr. Yousof bin Ariff

8 December 1977

7.

H.E. Mr. Looi Chool Hun

26 March 1981

8.

H.E. Mr. Mohamad Amir bin Jafaar

15 November 1984

9.

H.E. Mr. Sallenhaddin bin Abdullah

24 November 1988

10.

H.E. Mr. John Tenewi Nuck

18 June 1992

11.

H.E. Dato’ Abdul Wahab bin Harun

27 October 1995

12.

H.E. Dato’ Mohamad bin Noh

25 March 1999

13.

H.E. Dato’ Cheah Sam Kip

7 May 2002

14.

H.E. Dato’ Shaheruddin Bin Mohamad Som

10 February 2006

15.

H.E. Dato’ Mazlan Muhammad

3 January 2008

16.

H.E. Dato’ Dr. Ahmad Faisal Muhamad

9 September 2011

17.

H.E. Mr. Mohd Haniff Abd Rahman

6 September 2014