Head of Mission Head of Mission

 


[Vacant]


AMBASSADOR OF MALAYSIA
TO THE UNITED STATES OF AMERICA

 

PREVIOUS AMBASSADORS (SINCE 1957):

 

Sep. 1957  - Jan. 1959

:

H.E. Tun Dr. Ismail bin Dato’ Abdul Rahman

Feb. 1959 - Mar. 1962

:

H.E. Tan Sri Nik Ahmed Kamil

Jun. 1962 - Nov. 1972

:

H.E. Tan Sri Ong Yoke Lin

Feb. 1973 - Mar. 1976

:

H.E. Tan Sri Mohamed Khir Johari

Jun. 1976 - Nov. 1983

:

H.E. Datuk Zain Azraai

Jan. 1984 - Jan. 1986

:

H.E. Dato’ Lew Sip Hon

May. 1986 - Jan. 1991

:

H.E. Dato’ A.S. Talalla

Jun. 1991 - Nov. 1995

:

H.E. Dato’ Abdul Majid Mohamed

Feb. 1996 - Dec. 1998

:

H.E. Dato’ Dali Mahmud Hashim

Mar. 1999 - Mar. 2006

:

H.E. Tan Sri Ghazzali S.A. Khalid

Jul. 2006 - Jun. 2008

:

H.E. Datuk Dr. Rajmah Hussain

Sep. 2009 - Feb. 2012

:

H.E. Dato’ Sri Dr. Jamaludin Jarjis

Apr. 2012 - Aug. 2013

:

H.E. Tan Sri Othman bin Hashim

Jan. 2016 - Apr. 2017

:

H.E. Tan Sri Zulhasnan Rafique

Feb. 2019 - Aug. 2021 : H.E. Dato' Azmil Mohd Zabidi